Rumicode Logo Farsi
Transliteration Notes


TED in Persian

TED Ideas Worth Spreading

Translations Talks in Persian

Contributed on 2013/04/04


Do It Yourself: how to not waste

قوطی‌ها نمی‌میرند

این روز‌ها که برای خیلی از ما روزهای هدیه دادن یا گل و گیاه خریدن برای خانه خودمان است، روزهای پرخرجی هم هست. شاید با یک ایده بتوانیم برای بخش مربوط به گلدان این گیاه‌ها - در قالب هدیه برای دیگران یا خودمان- کاری کنیم که هم صرفه‌جویی باشد و...

Contributed on 2013/03/26


12 Iranians on Sanction

12 Iranians. 12 Opinions. 1 Stance.

A dozen Iranians and Iranian Americans disagree on everything from politics to food. But what is one thing that unites Maz Jobrani, Shahrokh Moshkinghalam, ...?

Contributed on 2013/03/26


Tahvile Saale 1392

لحظه‌شمار تا تحویل سال ۱۳۹۲ شمسی

Contributed on 2013/03/12


Rostam in Wonderland

Rostam in Wonderland

Rostam the mythical hero of Persian empire ends up in 21st century Iran to find out how crazy things had turned since the ancient times

Contributed on 2013/03/12


Norouz 92

انیمیشن زیبای شبکه آرته‌ی فرانسه درباره نوروز

Contributed on 2013/03/08


First Snow in Tehran

اولین برف پاییزی تهران از دریچه دوربین شما

Contributed on 2012/12/18


Humans of New York

Humans Of New York

براندون دو سال پیش شغلش رو توی شیکاگو از دست می‌ده و هجرت می‌کنه به نیویورک. بعد، در همان دوره‌ی افول از کار بی‌کار شدگیش، دوربین دست می‌گیره به عکاسی از رهگذران خیابان‌های شهر. ایده‌ی اولیه‌ش ته مایه‌ی آماری داشته، که ده هزار تا عکس بگیریم و آدم‌های محله‌های مختلف رو روی نقشه‌ی شهر سوار کنیم. مثلا بشینیم ببینیم آدم‌های نارمک چه شکلین، ...

براندون برای اولین بار صفحه‌ی هیومنز آو نیویورکش رو برداشته برده سفر. عکس‌های اخیرش که عوض منهتن در خیابان‌های تهران گرفته رواین‌جا ببینین.

Contributed on 2012/12/13


Dr Zarrin

گفت‌وگوی دکتر علیرضا زرین با دکتر رضا توکلی صابری

شهرگان: آنچه در پی می‌خوانید؛ گفت‌وگوی دکتر علیرضا زرین با دکتر محمدرضا توکلی صابری است. این گفت و گو پیرامون فعالیت‌های فرهنگی و علمی‌ و نیز سفرهای دکتر توکلی صابری که در موازات مسیر سفرنامه ناصرخسرو انجام داده، صورت پذیرفته است. «دکتر محمدرضا توکلی صابری، انسانی فرهیخته که قریب هزار سال پس از سفر تاریخی‌ی ناصرخسرو، ردّ پای او را گرفته و گام به گام او با سفرنامه پیش رفته و به سفر رفته است و خود نیز در موازات با سفرنامه‌ی ناصرخسرو، کتابی نوشته است همراه با عکس و توضیح و شرح و تفسیر که امیدوارم به زودی در ایران منتشر شود.»

Contributed on 2012/12/13


Mohajerani on Colonel

زندگی کلنل را ورق می زنیم

محمود دولت آبادی، در آستانه 73 سالگی (1319-) شناخته شده‌ترین داستان نویس ایرانی است. برای معرفی او حتا گفته‌اند او تولستوی و بالزاک ایران است؛ و نیز کافکای ایران. عطاالله مهاجرانی تازه‌ترین کتاب این نویسنده را خوانده و از تجربه و حس خود می‌نویسد.

Contributed on 2012/12/13


Mohammad Bibak in Iranican

Tanha Bedoone Bibak

This week we have one of our most anticipated guests, Mohammad Bibak, who you might know from songs like “Tanham” or “Gharibeh“.

Contributed on 2012/11/21


Valiasr Street in Tehran

احوال چنارهای ولیعصر در پاییز امسال

"چنارهای خیابان ولیعصر خاطره‌ی جمعی چندین نسل است. همه‌ی ما به نوعی از این خیابان و چنارهایش خاطراتی داریم. از دوران کودکی، نوجوانی،جوانی، میانسالی و پیری! مخصوصاً در فصل پاییز و برگ‌ریزش و پیاده‌روهایش. هفته‌ی گذشته در سفری به تهران فرصتی شد تا از چنارهای این خیابان عکاسی کنم. هویت و وضعیت عجیبی دارند این روزها این چنارها."

Contributed on 2012/11/13


do nafaram

همیشه احساس کرده‌ام دو نفرم...

ژان‌لوک گُدار: فقط آدم‌هایى مثل کلود لُلوش یادشان می‌آید که همشهری کِین را در پنج‌سالگى دیده‌اند. من مائده‌هاى زمینى را بیش‌تر یادم است که در تولّدِ چهارده‌سالگى‌ام هدیه گرفتم. ادبیات را این‌طورى کشف کردم. باید بگویم که خانواده‌ام خیلى سخت‌گیر بود. بربادرفته و موپاسان ممنوع بودند...

Contributed on 2012/11/13


Omran Salahi's not-printed works

مصاحبه با چوپان دروغگو و دهقان فداکار

دو طنزنوشته‌ی چاپ نشده‌ از عمران صلاحی.

Contributed on 2012/11/06


Khaabgard's Library

کتابخانه‌ی خوابگرد

داستان‌ها و مقاله‌هايی که برای نخستين‌بار در خوابگرد منتشر شده‌اند.

Contributed on 2012/10/25


War & Peace

پیش‌فروش ویژه‌نامه ٬جنگ و صلح٬ به کوشش خشایار دیهیمی

نگذاریم فرهنگ قربانی اقتصاد شود!

گرانی کاغذ مجلات و کتابها را در معرض تهدید قرار داده است. اما همیشه می‌توان و باید چاره‌اندیشی کرد. چاره امور فرهنگی هم همیشه پیش از هر چیز مشارکت و همکاری است. مشارکت و همکاری بارهای سنگین را خرد و سبک می‌کند.

Contributed on 2012/10/25


politics in iranican

Politics Gangnam Style with Nobar Elmi

Your favorite co-hosts Elnaz, Farzad, and uhhhh, Hooshang are joined by NIAC’s director of community outreach, Ms. Nobar Elmi, who has been flown out on the Iranican private jet to speak community, attack on Islam, NIAC, and POLITICS.

Contributed on 2012/09/20


Allende

معرفی چند فیلم و کتاب درباره شیلی و آلنده

یازده سپتامیر، سالگرد کودتا علیه دولت سالوادور آلنده. تجربه شیلی خیلی آموزنده و همین‌طور جالب و دراماتیک است. چه از نظر شیوه به قدرت رسیدن آلنده، چه از نظر مدل برنامه‌های چپ‌گرایانه‌اش که با مدل‌های رایج کمونیستی آن زمان فرق‌هایی داشت،...

Contributed on 2012/09/11


ta'aarof

تعارف به سبک ايرانی از نگاه یک انگلیسی

در اين مقاله نويسنده با اشاره به تجربه شخصی خود و استناد به مواردی از گفت‌و‌گوهای نمايندگان ايران با کشورهای خارجی نتيجه‌گيری کرده که تعارف را بايد به عنوان مؤلفه‌ای فراتر از تعاملات روزمره ميان مردم ايران مورد بررسی قرار داد.

Contributed on 2012/08/24


Rudkhan Castle

A Thousand Steps to Iran's Rudkhan Castle

Contributed on 2012/08/23


Iran record

۳۶ رکورد اختصاصی ایران در جهان

به گزارش پارسینه، کشور گربه‌ای شکل ما، "ایران" در چشم بیشتر ناظران بیشتر به نفت و خاویار و شعر شناخته می‌شود، اما بر اساس کتاب رکوردهای جهانی گینس، ایران صاحب رکورد در سی و شش مورد است.

Contributed on 2012/08/15


Azarbaiejan Earthquick

روایت نا‌تمام زلزله‌ای که ایران را تکان داد

ایران از جمله کشورهای زلزله‌خیز در جهان است. این بار هم زلزله آذربایجان شرقی در منطقه اهر و ورزقان بیش از ۳۰۰ کشته و ۵ هزار زخمی برجای گذاشت.

Contributed on 2012/08/15


Iran on BBC Radio

Through Persian Eyes

Episode 1

Many in the west have described Iran as a rogue state. Yet this so-called rogue state has a recorded history that tracks back more than 3000 years. It is a civilization that has given rise over the millennia to philosophies and religions, to science and medicine, to architecture and the arts.

Contributed on 2012/07/16


kelaase Dars

«کلاس درس»

آرمان «کلاس درس» فراهم کردن آموزش رایگان و باکیفیت تمامی یافته‌های علم برای همه‌ی فارسی‌زبانان است. ما قصد داریم به وسیله ویدیوهای کوتاه‌مدت (۱۰ تا ۱۵ دقیقه) امکان آموزش و یادگیری در بالاترین سطح ممکن را را برای همه و به طور یکسان فراهم کنیم.

Contributed on 2012/07/16


Ghesseye Jome

قصه جمعه

هر هفته از میان داستان‌های کوتاه رسیده به نشر ناکجا بهترین داستان، در روز جمعه بر وب‌سایت ناکجا منتشر می‌شود. داستان‌های کوتاه خود را به همراه عکس و بیوگرافی خود برای ما ارسال کنید:

info@naakojaa.com

Contributed on 2012/06/25


Palangaan

در گذر پلکان پالنگان

می‌گفتند روستای پالنگان شبیه ماسوله است و ما گمان می‌کردیم باید شباهتی هم با دیگر روستاهای پلکانی کردستان داشته باشد؛ روستاهایی با خانه‌هایی ساخته شده از سنگ‌های ریز و درشت در شیب‌های تند دره‌ها، که قدمتشان را تنها بر چند دیوار و پلکان می‌توان دید.
اما به‌راستی پالنگان دیگرگونه بود و ناباورانه تا هنوز روایت‌گر تاریخ و گذشته. خانه‌های سنگی نه فقط پابرجا، که زنده بودند و بوی نان و قلیان در هر یک بهانه‌ای بود برای دمی مهمان دلهایشان شدن. خانه‌های یک‌دست و هم‌سان، با دیوارهای سنگی، حتا درها و پنجره‌ها هنوز آبی بودند و پایداری این آبی‌های لاجوردی روایت‌گر تاریخی چند صد ساله.

Contributed on 2012/06/18


Farideh Mashini

فریده ماشینی، نقطه تلاقی اسلام، فمینیسم و سیاست

مریم حسین‌خواه - جنبش زنان ایران هفته گذشته، فریده ماشینی، یکی از اعضای تاثیرگزار و فعال خود را از دست داد که به مدد دانش و مدارای توامانش، بسان حلقه وصل گروه‌ها و گرایش‌های مختلف در جنبش زنان عمل می‌کرد.
او که دهم خرداد ماه به دلیل ابتلا به بیماری سرطان درگذشت، از یک سو فمینیستی مسلمان بود که به کارهای پژوهشی و اکتیویستی در این حوزه می‌پرداخت و از سوی دیگر فعالی سیاسی و معلمی قرآن‌پژوه که نقطه تلاقی بسیاری از جریان‌ها بر سر مسئله حقوق زنان بود.

Contributed on 2012/06/11


Sara Ardehali

گفت‌وگو با سارا محمدی‌اردهالی

سارا محمدی‌اردهالی، یكی از شاعرانی است كه از پس سال‌های بلوای اخیر، آرام‌آرام آمده و خودش را تحمیل كرده و به شاعری بسیار خوب تبدیل شده است. دومین مجموعه شعر او «سنگ‌ها» كه چند ماه پیش منتشر شد، نشان داد كه اگر اهل شعر هستیم اجازه نداریم دنیای شعرهای او را نادیده بگیریم. با او دربارهء شعرها و جهان شاعرانه‌اش گفت‌وگو كردم.

پاگرد، سارا محمدی اردهالی

Contributed on 2012/06/11


Cafe Daastaan

کافه داستان

کافه داستان از این پس فقط داستان کوتاه منتشر می‌کند. هر گاه اثری در حد انتشار به دست‌مان رسید منتشر می کنیم. سعی کنید داستان کوتاهی که ارسال می‌کنید تا ۱۵۰۰ کلمه باشد. به همراه اثر عکس و بیوگرافی خود را بفرستید.

Contributed on 2012/06/04


Parviz Shahriari

پرویز شهریاری، ریاضی‌دان، مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی درگذشت

پرویز شهریاری، فعال سابق سیاسی، ریاضی‌دان، مترجم و روزنامه نگار ایرانی صبح روز جمعه ۲۲ اردیبهشت در تهران در گذشت. او که هنگام مرگ ۸۶ سال داشت بر اثر سکته قلبی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

Contributed on 2012/05/15


Tehran Book Fair

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

۱۳ تا ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ مصلای امام خمینی
نمایشگاه بین المللی کتاب تهرن با 24 دوره برگزاری یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های بین المللی در سراسر جهان است. حضور بیش از 2 هزار ناشر داخلی و 750 ناشر خارجی و بازدید بیش از 5 میلیون نفر از این نمایشگاه، اعتبار فوق العاده ای به آن بخشیده است.

25th Tehran International Book Fair
2-12 May 2012

Contributed on 2012/05/01


Nobel Litrature in Farsi

Recent Nobel lectures converted into Persian

Lectures of a selected number of Nobel Laureates in literature are converted into Persian by Reza Rezayi.

Contributed on 2012/04/15


Maz Jobrani

An entertaining Podcast with Maz

Enjoy some laughs with Maz Jobrani, one of the greatest Iranian-American comedians.

Maz is most well-known for Knights of Prosperity and the Axis of Evil comedy group. Maz is originally from the Bay Area in Marin. Find out more about him from his official website "Maz Jobrani"

Contributed on 2012/03/15


Introducing Rumicode Greetings! Upload a picture and make a personalized card, invitation or sign.

Farsi Greeting
Create Greeting Card
Search or Compose in Farsi
Ads